تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

ارتباطات در خدمت توسعه

  مقدمه

  در دهه هاي اخير پژوهش پيرامون جايگاه علوم ارتباطات و نظام ارتباطي در مقام يكي از اركان مهم اجتماعي كه به نيازهاي گونه گون جامعه انساني پاسخ مي دهد توجه بسياري از پژوهش گران را به خود جلب كرده است. ارتباطات نبض ساختار سياسي, اقتصادي, و فرهنگي در جامعه است و به واقع انسان و جامعه انساني بدون ارتباطات نمي توانند به حيات خود ادامه دهند. 

  توجه به رابطه ارتباطات و توسعه به ويژه از دهه 1950 به سبب اهميت يافتن امر توسعه اقتصادي كشورهاي جهان سوم از جمله ايران افزايش يافت. از آن هنگام چون از منظر كارشناسان غربي اساس توسعه اقتصادي رشد سريع توليد شناخته مي شد و چنين رشدي ايجاب مي كرد كه در رفتار انسان تغييراتي اساسي پديد آيد, علوم ارتباطات در جايگاه عامل دگرگوني رفتارها در نظر گرفته شده و جنبه هاي گوناگون آن از جمله وسايل ارتباط جمعي به مثابه ابزارهاي كليدي توسعه اقتصادي مدنظر قرار گرفتند.

  فرايند توسعه رابطه اي پايدار با تعامل ميان مردم و مشاركت فعال گروه هاي اجتماعي دارد. اين امر محقق نمي شود مگر به مدد علوم ارتباطات كه مي تواند در تبيين ديدگاه هاي توسعه اي, كاهش حداكثري تعارضات و تضادهاي موجود در ارزش ها و رفتارهاي مردم و در نهايت فراهم آوردن محيط مساعد براي توسعه پايدار موثر واقع شود. بنا به اهميت موضوع بررسي ابعاد اين مسئله در دهه هاي اخير مرزهايي نوين را بر روي پژوهش گران حوزه علوم ارتباطات اجتماعي گشوده است كه بر همان منوال در اين مجال سعي مي شود پس از ارائه تعريفي از ارتباطات و توسعه به صورت بندي اجمالي نظريه هاي ارتباطات و توسعه پرداخته شده به برخي از نظريه هاي ارتباطي مرتبط نور تابانده شود...


  این مطلب تا کنون 80 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 13 ارديبهشت 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 2 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161590
 • بازدید امروز :159021
 • بازدید داخلی :14263
 • کاربران حاضر :173
 • رباتهای جستجوگر:364
 • همه حاضرین :537

تگ های برتر